четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 200
home Вести

ПССЕ бара од Русија истрага за труењето на Навални

ПССЕ бара од Русија истрага за труењето на Навални

Парламентарното собрание на Советот на Европа ја повика Русија да спроведе истрага за труењето на главниот опозициски лидер Алексеј Навални, кој е во затвор.

Во резолуцијата усвоена со 86 гласа „против“ и 14 „против“, ПССЕ ја повика Русија да го ослободи Навални, да спроведе „независна истрага“ без учество на Руската служба за безбедност (ФСБ) и да дозволи посети на претставници од Меѓународната организација за забрана на хемиско оружје (OPCW).

Навални беше жртва на сериозно труење во Сибир. Тој се лекуваше во Германија, каде што беа откриени траги од нервен агенс Новичок од советската ера.

Тој потоа беше уапсен на 17 јануари 2021 година, по неговото враќање во Москва. Русија никогаш не отвори истрага, тврдејќи дека нема индикации за труење. Навални моментално издржува затворска казна од две и пол години поради прекршување на претходно изречената условна казна со престојот во Германија, каде што се опоравуваше од труењето за што го обвини Кремљ.

Во Стразбур во тек е зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа. Резолуциите на тоа тело кое дава препораки или ги повикува владите на одговорност за човековите права не се обврзувачки.

Коронавирус