четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка

Првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка

На смртна казна е осудена во 2007 година поради монструозно злосторство. Во 2004 година убила жена во осмиот месец од бременоста сакајќи да ѝ го одземе нероденото дете. Детето преживеало.

Монтгомери својата жртва ја нашла на интернет и ја посетила во нејзиниот дом во Мисури, под изговор дека сака да купи кутре. На местото на настанот ја загушила, ѝ ја распарала матката, го извадила бебето и ја оставила младата жена во локва крв.

Таа беше прогласена за мртва во 1.31 часот откако доби смртоносна инјекција во сојузниот затворски комплекс во Тере Хауте, Индијана. Таа беше 11. затвореник што добила смртоносна инјекција таму од јули кога Доналд Трамп, ревносен поддржувач на смртната казна, ги продолжи федералните егзекуции по пауза од 17 години.

„Неуспешната администрација беше прикажана во целост вечерва“, рече адвокатот на Монтгомери, Кели Хенри во изјава. „Секој што учествуваше во погубувањето на Лиза Монтгомери треба да се чувствува посрамен. владата не направи ништо да запре во нејзината ревност да ја убие оваа оштетена и заблуден жена“, рече Хенри. „

Коронавирус