понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Прво официјално обраќање на кралицата Елизабета по смртта на принцот Филип

Прво официјално обраќање на кралицата Елизабета по смртта на принцот Филип

Кралицата Елизабета Втора прв пат имаше јавно обраќање по смртта на сопругот, принцот Филип.

Кралицата отпатува во Шкотска на свечено отворање на парламентот во Единбург, па им се обрати на членовите на парламентот.

-Денес е ден кога можеме да славиме оние кои додоа неверојатен придонес кон животот на другите луѓе во Шкотска, локално или национално, за време на Ковид-19 пандемијата. Веќе зборував за својата вечна наклонетост кон оваа прекрасна земја и многу среќни спомени кои не’ врзуваа со принцот Филип. Често се вели дека луѓето се тие кои го прават местото, истакна кралицата.

Војводата од Единбург, принцот Филип почина на 9 април годинава во замокот Виндзор во Англија на 99 годишна возраст.

Со кралицата Елизабета Втора беа во брак 73 години. Имаат четири деца, осум внуци и десет правнуци.

Коронавирус