вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Првиот случај на нова мутација на Делта варијантата забележан во Израел

Првиот случај на нова мутација на Делта варијантата забележан во Израел

Подваријанта на мутацијата на Делта сојот на коронавирусот, која предизвикува тревога во Велика Британија, е пронајдена кај дете кое влегло во Израел од Молдавија, соопштија денеска здравствените власти.

Властите во Велика Британија внимателно ја следат варијантата AЅ4.2, а други побараа итно истражување на подваријантата, иако здравствените власти велат дека се уште има некои докази дека бројот на случаи на коронавирус се зголемува на некои места, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Според извештаите во хебрејските медиуми, подваријантата за првпат била пронајдена во Израел кај момче (11) кое влегло во земјата од Молдавија. Тој беше обележан со знаме на аеродромот и испратен во изолација, објави Канал 12.

Министерството за здравство планира да одржи состанок за новиот сој, поради стравувањата дека во Израел може да го промени бројот на инфекции што се јавуваат по неколку месеци погодени од брзорастечката варијанта Делта, објави весникот „Вала“.

Во понеделникот имаше околу 1.486 нови инфекции, соопшти Министерството за здравство, и уште 701 во вторникот попладне, 354 лица се хоспитализирани во тешка состојба, а бројот на смртни случаи достигна 8.021, еден ден откако беше надмината бројката од 8.000.

Во Велика Британија, каде што за првпат беше откриен AЅ4.2, стапките на инфекција останаа високи, и покрај високите стапки на вакцинација, и речиси 50.000 нови случаи на коронавирус беа пријавени во понеделникот.

Портпаролот на британскиот премиер Борис Џoонсон рече дека Владата „внимателно ја следи“ варијантата AЅ4.2, но дека нема докази дека таа се шири полесно.

-Како што би очекувале, ние внимателно ги следиме и нема да се двоумиме да преземеме мерки доколку е потребно, изјави портпаролот.

Во неделата, Скот Готлиб, поранешен комесар на американската Администрација за храна и лекови, повика на истражување на подваријантата.

„Нема јасни индикации дека е многу повеќе пренослива, но треба да работиме на побрза карактеризација на овие и други нови варијанти. Ги имаме алатките “, напиша тој на Твитер. (МИА)

Коронавирус