вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 104
home Вести

Првиот оброк по 2 недели во пештерата- еве што посакаа децата да јадат

Првиот оброк по 2 недели во пештерата- еве што посакаа децата да јадат

Пад крапов е тајландски специјалитет кој подразбира листови од босилек со месо и ориз, е првиот оброк за децата спасени во недела, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

„Имаат желба да јадат пад крапов“, рекол Наронгсак на новинарскиот брифинг.

Тие девет дена биле изгледнети и отсечени од светот во поплавената пештера, а преживеале така што конзумирале мала количина храна која ја имале со себе и пиеле вода која капела од карпите.

Коронавирус