понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 99
home Вести

ПРВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОГРЕБОТ: Телото на принцот Филип нема да биде изложено, кралското семејство има барање до граѓаните

ПРВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОГРЕБОТ: Телото на принцот Филип нема да биде изложено, кралското семејство има барање до граѓаните

Бакингемската палата соопшти дека кралицата Елизабета Втора ги разгледува детали за погребот на починатиот сопруг, принцот Филип, кој ќе биде скромен поради епидемијата на коронавирусот.

Организацијата задолжена за кралскиот протокол соопшти дека погребот нема да биде со државни почести и дека телото на сопругот на кралицата нема да биде изложно за јавноста.

Ковчегот со посмртните останки ќе биде во дворецот Виндзор, пред погребот со капелата Сент Џорџ во согласност со обичаите и желбите на кралицата.

Погребот ќе биде скромен поради корона пандемијата, а воедно кралското семејство побарало од граѓаните да не доаѓаат до капијата на кралската резиденција за да положат цвеќе, туку планираниот паричен износ за тоа да го донираат во некое здружение.

На погребот ќе може да присуствуваат најмногу 30 лица согласно мерките. И самиот принц Филип претходно изјавил дека сака скромен погреб.

Ѕвоната на Вестминстерската катедрала вчера се огласија 99 пати во знак на почит кон принцот кој имаше 99 години. Почесна стрелба е планирана за денеска во целата земја.

Останатите детали и датумот на погребот дополнително ќе бидат соопштени.

 

Коронавирус