петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Вести

Првата жена ќе стапне на Месечината до 2024 година

Првата жена ќе стапне на Месечината до 2024 година

НАСА објави планира да ги врати луѓето на површината на Месечината за прв пат од 1972 година. Според планот кој вреди 28 милијарди долари, НАСА ќе ја испрати првата жена на Месечината до 2024-та година.

– Се враќаме на месечината заради научни откритија, економска корист и инспирација за новата генерација на истражувачи – изјави администраторот на НАСА, Џим Бриденстин.

Мисијата на НАСА за Месечината е дел од планот Артемис. Астронаутите ќе бидат испратени со новата ракета на НАСА, Системот за вселенски лансирања како и со леталото Орион.

– Доколку Конкресот ги одобри првичните 3,2 милијарди долари до Божик ќе бидеме на време за слетување до 2024 – рече Бриденстин.

Коронавирус