четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 135
home Вести

Прва жртва во протестите во Либан

Прва жртва во протестите во Либан

Демонстрантите во Либан ги блокираа главните автопатишта користејќи запалени гуми.

Училиштата у универзитетите, како и банките денеска не работат поради протестите.

За време на синоќешниот протест загина еден демонстрант откако беше застрелан од војник. Тоа е првата жртва во Либан откако на 17 октомври почнаа протестите.

Демонстрантите излегоа на улиците откако претседателот Мишел Аун изјави дека се можни дополнителни одлагања за формирање на нова влада.

Коронавирус