петок, 7. август 2020. Вести денес: 71
home Вести

ПРВА ФОТОГРАФИЈА: Стапнаа на задната страна на месечината (ФОТО)

ПРВА ФОТОГРАФИЈА: Стапнаа на задната страна на месечината (ФОТО)

По успешното слетување на 3-ти јануари, Кинеската вселенска агенција изјави дека двете машини функционираат добро.

Агенцијата исто така објави и панорамски фотографии каде што слетал модулот, како и видео од слајдови.

“Истражувачите ги имаат завршено прелиминарните анализи на топографијата на површината на Месечината околу местото на слетување врз основа на фотографијата, испратена од камерата при слетувањето” се вели во соопштението на CNSA.

Чу-2, Јуту-2 и комуникацискиот сателит “Зуезијао”, кој ги пренесува податоците назад на Земјата, се “во стабилна состојба и целата работа се одвива според планираното”.

Коронавирус