понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 83
home Вести

Прв смртен случај од коронавирус во Унгарија

Прв смртен случај од коронавирус во Унгарија

Унгарската Влада го потврди денеска првиот смртен случај од коронавирус во земјата.

Во владиното соопштение се наведува дека станува збор за 75-годишен унгарски државјанин, кој починал веднаш откако е пренесен в болница со силна пневмонија и инфекција со коронавирус.

Според официјалните податоци, во Унгарија има 32 потврдени случаја на заразени со Ковид-19 и 159 лица кои се ставени во карантин.

Од оваа недела во земјата се затворени сите училишта и се воведени ограничувања за собирања на луѓе.

Коронавирус