недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 74
home Вести

ПРВ СЛУЧАЈ ВО ГЕРМАНИЈА: Маж починал откако по вторпат заболел од коронавирус, му се појавила и сепса

ПРВ СЛУЧАЈ ВО ГЕРМАНИЈА: Маж починал откако по вторпат заболел од коронавирус, му се појавила и сепса

Во германија е регистриран прв смртен случај по второ заболување од коронавирус. Ова е прв ваков случај во земјата, трет во светот.

Починатиот маж првпат заболел од коронавирус во април годината, а вторпат во декември. Второто заболување не го преживеал.

-Пациентот починал позитивен на Ковид-19 со пневмонија и сепса, со повеќекратно откажување на органи, соопштија властите.

Мажот бил на возраст од 73 години, кој по првото заболување очигледно не стекнал силен имунитет.

Германските власти укажуваат дека досега шансите некој да се зарази по вторпат со коронавирус биле мали, но дека постојат изолирани случаи каде пациентите не создале доволно антитела.

Коронавирус