вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 72
home Вести

Прв случај на Омикрон во Обединетите Арапски Емирати

Прв случај на Омикрон во Обединетите Арапски Емирати

Обединетите Арапски Емирати денеска соопштија дека во земјата е откриен првиот случај на сојот Омикрон, кај жена од Африка, јавија локалните медиуми.

ОАЕ е втората земја во регионот на Персискиот Залив што откри случај на инфекција со Омикрон, откако Саудиска Арабија претходно го пријави првиот случај.

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) вчера соопштија дека тие се првата земја во светот што вакцинирала 100 отсто од своето население против коронавирус со најмалку една доза.

Околу 90 отсто од населението досега примиле вкупно две дози вакцини против вирусот, според Управата за управување со кризи и катастрофи (НЦЕМА).

Според податоците од Универзитетот Џонс Хопкинс во САД, ова исто така ја прави заливската држава светски лидер во целосната вакцинација.

Севкупно, земјата администрирала речиси 22 милиони дози вакцини кај нејзините речиси 10 милиони жители, објави NCEMA преку Твитер. Земјата веќе дава и трета, засилувачка доза.

Коронавирус