вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Прв случај на локална трансмисија на коронавирусот после 100 дена

Прв случај на локална трансмисија на коронавирусот после 100 дена

Виетнам го пријави првиот случај на локално пренесување на новиот коронавирус после 100 дена.

Станува збор за маж во централниот град Дананг, кој четирипати бил тестиран за коронавирусот, покажуваат владините податоци.

Благодарение на строгите мерки за карантин и агресивното и екстензивно тестирање, Виетнам имаше само 415 случаи на коронавирус.