петок, 3. декември 2021. Вести денес: 21
home Вести

Прв случај на коронавирус во Монголија

Прв случај на коронавирус во Монголија

Во Монголија е потврден првиот случај на новиот коронавирус кај француски државјанин кој работи во земјата, соопшти Националната комисија за вонредни ситуации.

Во соопштението се вели дека се работи за 57-годишен маж, кој патувал од Монголија во Франција, со преседнување во Москва.

Монголските валти идентификувале 42 лица со кои пациентот се сретнал и уште 120 со кои имал близок контакт.

Монголија ги прекина сите локални патувања во провинцијата Дорногови каде што работи пациентот.

Коронавирус