четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 1
home Вести

Прв ден од летото, нов топлотен бран во Австралија – се очекува уривање на температурниот рекорд

Прв ден од летото, нов топлотен бран во Австралија – се очекува уривање на температурниот рекорд

Силен топлотен бран повторно го зафати јужниот и источниот дел на Австралија, со што се зголеми ризикот од пожари, а австралискиот Завод за метеорологија очекува во следните денови температурите да урнат рекорд.

Инаку, денеска на јужната земјина хемисфера почнува летото.

– Иако горештините и топлотните бранови се вообичаени за овој период од годината, сепак оваа жештина се разликува по температурите повисоки за 18 степени Целзиусови над просечните, истакна Дин Нарамор од метеоролошкиот завод.

Поради високите температури граѓаните ги посетуваат плажите и базените за разладување.

Топлотниот бран, кој полека се движи кон североисток, го зголемува ризикот од пожари, а повеќе од 30 пожарникарски екипи се обидуваат да го локализираат огнот на локалитетот кој се наоѓа на листата на светско наследство на УНЕСКО, островот Фрејзер.

Коронавирус