четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 121
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Протестите излегоа од контрола: Петмина загинаа, а 233 лица се приведени во Венецуела

Протестите излегоа од контрола: Петмина загинаа, а 233 лица се приведени во Венецуела

Пет луѓе загинаа, а 233 се приведени за време на судирите изминатата недела во Венецуела до кои дојде во момент на демонстрации покренати по повик на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо на воен бунт против Николас Мадуро, објави државниот обвинител Тарек Вилијам Саб.

Тој нагласи дека само во саботата до него биле испратени 18 барања за апсења поради обидот за пуч.

Според податоци на невладини организации во тие немири има 240 повредени.

Коронавирус