вторник, 22. октомври 2019. Вести денес: 0
home Вести

Протести во Велика Британија поради одлуката на Џонсон

Протести во Велика Британија поради одлуката на Џонсон
epa06566509 Pro EU protesters wave a joined EU and Union flag outside of the British Parliament in Westminster, central London, Britain, 26 February 2018. Media reports state on 26 February 2018 that forecasts for the British economy are gloomy with the uncertainty over Brexit. EPA-EFE/ANDY RAIN

Во Лондон и другите големи британски градови денеска се одржуваат собири против одлуката на премиерот Борис Џонсон да ја суспендира работата на Парламентот две месеца пред Брегзит.

Демонстрантите се собраа во близина на Даунинг стрит, како и во Белфаст, во Јорк и во други градови за да покажат дека ќе блокираат Брегзит без договор.

Во Лондон демонстрантите извикуваа „Борис Џонсон, срам да ти е“.

Одлуката на Џонсон за суспензија на Парламентот наиде на отпор и кај дел од пратениците кои планираа следната недела да донесат законски прописи со цел да се спречи излегување на Велика Британија од Европска Унија без договор.

Исто така, затворањето на Парламентот од страна на Џонсон се оспорува и во три одвоени судски случаи.