понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 70
home Вести

Протести во Киев поради смртта на активистка

Протести во Киев поради смртта на активистка

Неколку стотици лица се собраа синоќа на протест пред седиштето на украинското Министерство за внатрешни работи, со барање да се пронајдат и казнат одговорните за смртта на активистката Катерина Хандзјук.

Триесет и тригодишната Хандзјук почина вчера в болница, каде беше на лекување по нападот со киселина што беше извршен врз неа на 31 јули, при што се здоби со изгореници на 40 отсто од телото.

Причините за смртта на Хандзјук засега не се официјално соопштени, но некои украински медиуми тврдат дека активистката починала како последица на крварење.

Хандзјук, која беше жесток противник на проруските сепаратисти, во септември од болницата објави видео порака со која ги повика Украинците на борба против корупцијата.

За нападот врз Хандзјук досега се приведен пет лица.

МИА

Коронавирус