петок, 29. јули 2022. Вести денес: 17
home Вести

Протести во Иран: Не лажат дека Америка ни е непријател (ВИДЕО)

Протести во Иран: Не лажат дека Америка ни е непријател (ВИДЕО)

Околу илјада луѓе синоќа во центарот на Техеран бараа оставка од врховниот ирански верски лидер ајатолахот Али Хамнеи и ги кинеа сликите на убиениот ирански генерал Касим Сулејмани.

Во Иран вчера втор ден по ред се одржаа протести во кои демонстрантите ги повикаа верските и државните лидери да се повлечат откако армијата призна дека по грешка го соборила украинскиот патнички авион.

– Не лажат дека Америка ни е непријател, нашиот непријател е овде, извикуваа демонстрантите пред Универзитетот во Техеран.

Протести имаше и во другите ирански градови.

На некои од снимките објавени на Твитер се гледа дека полицијата употребила солзавец.

Иранските државни медиуми објавија за демонстрациите во саботата откако иранската армија се извини поради ненамерното соборување на украинскиот авион при што загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Коронавирус