понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Протести со барање за оставка на претседателот на Никарагва

Протести со барање за оставка на претседателот на Никарагва
epa07009240 Members of the National Police conduct a security cordon between protesters (L) and a group of Sandinistas (R), during the 'March of the Balloons' held in Managua, Nicaragua, 09 September 2018. Protesters march to demand the release of people detained in previous protests against the government of President Daniel Ortega. EPA-EFE/Jorge Torres

Илјадници жители на Никарагва протестираа во главниот град Манагва со барање претседател Даниел Ортега да поднесе оставка и да бидат ослободени политичките затвореници.

Протестите беа организирани од семејствата на политичките противници, кои беа уапсени по протестите против Ортега во април.

Ортега ги испрати армијата и полицијата да ги стават под контрола деловите на земјата каде протестите беа најмасовни и се проценува дека од април до сега биле убиени најмалку 320 лица, а стотици се уапсени.

Демонстрантите во Манагва вчера извикуваа „слобода“ и „никој не може да го победи обединетиот народ“. Тие го обвинуваат левичарскиот претседател дека вовел целосна диктатура во Никарагва.

МИА