недела, 4. декември 2022. Вести денес: 70
home Вести

Протести против пензионирањето на судиите во Полска

Протести против пензионирањето на судиите во Полска
epa06862196 People gather in a protest organized by opponents of the judicial reform, in front of the seat of the Supreme Court in Warsaw, Poland, 03 July 2018. The protesters are opposed to the amendment of the Act on the Supreme Court, according to which judges who turned 65 are retired. The retirement of Supreme Court First President Malgorzata Gersdorf is in line with binding laws, presidential aide Pawel Mucha argued on 03 July after a meeting attended among others by President Andrzej Duda and Gersdorf. EPA-EFE/JAKUB KAMINSKI POLAND OUT

Во Варшава и повеќе други полски градови вчера се одржаа протести против одлуката да бидат пензионирани безмалку половина од судиите во Врховниот суд.

„Сакаме слободни судови“ и „Долу диктатурата“ се некои од слоганите кои ги извикувале неколкуте илјадници демонстранти што се собрале пред зградата на Врховниот суд. Протести се одржале и во Гдањск, Краков, Лоџ и Вроцлав.

Претседателот Анджеј Дуда неделава најави дека ќе го испочитува законот, со кој претседателот на Врховниот суд и низа судии ќе бидат пензионирани. Опозицијата обвинува дека со тоа власта ќе именува судии блиски на неа во Врховниот суд.

Европската унија покрена процедура против Полска, поради кршење на владеењето на правото. Доколку процедурата биде спроведена до крај, Полска може да го загуби своето право на глас во ЕУ.

МИА

Коронавирус