понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Протест во Молдавија за обединување со Романија

Протест во Молдавија за обединување со Романија
epa06991647 Moldovan and Romanian citizens participate in the 'Centenary Rally' to ask for the unification of Moldova and Romania at the Great National Assembly Square in Chisinau, Moldova, 01 September 2018 (issued 02 September 2018). Moldova, after First World War, was included into Romanian Kingdom on 27 March 1918. Thousands rallied through the city to demand reunification of Moldova and Romania. EPA-EFE/STRINGER

Неколку илјади демонстранти вчера се собрале во молдавскиот главен град Кишињев да бараат обединување на нивната земја со Романија.

Демонстрантите носеле романски знамиња и транспаренти со кои повикувале Бесарабија, како што е старото име на Молдавија, да се спои со Романија. Собирот се организирал на стогодишнината од обединувањето на Романија и Молдавија по Првата светска војна. На собирот учествувале и политичари од Романија. (МИА)