вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Проработи вулкан на јапонскиот остров Сацума

Проработи вулкан на јапонскиот остров Сацума

Вулкан на југоисточниот јапонски остров Сацума денеска почна да исфрла лава, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Ерупцијата е на второ ниво на скалата од пет нивоа.

Нема извештаи за евентуална штета во оваа ретко населена префектура Кагошима.

Локалните канцеларии на метеоролошката агенција упатуваат апел луѓето да ја избегнуваат областа, издавајќи предупредување по ерупцијата на ниво 2 на скала до 5.

Коронавирус