петок, 21. февруари 2020. Вести денес: 13
home Вести

Проблеми во чекирањето на летовите оставија илјадници патници на три лондонски аеродроми

Проблеми во чекирањето на летовите оставија илјадници патници на три лондонски аеродроми

Проблеми во проверката на летовите на „Бритиш ервејз“ се појавија денеска на три лондонски аеродроми и предизвикаа проблеми кај илјадници патници, јави ДПА.

Авиокомпанијата предупреди дека  ќе откаже и одложи летови додека се работи на решавање на проблемот, што се случува во екот на летната сезона на патувања во британската престолнина.

-Суштината на проблемот сè уште не е позната, изјави за ДПА портпаролката на „Бритиш ервејз“.

Со проблемот се зафатени аеродромите  Хитроу, Гетвик и Лондон Сити.

Авиокомпанијата соопшти дека работи со мануелни резервни системи за проверка и ги повика патниците порано да пристигнуваат на аеродромите за нивните летови. Оттаму нагласуваат дека техничкиот проблем не е глобален компјутерски проблем.