петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 3
home Вести

Приврзаниците на Бајден слават, на Трамп протестираат

Приврзаниците на Бајден слават, на Трамп протестираат

Приврзаниците на демократскиот кандидат Џо Бајден, кој е во водство, започнаа да слават на улиците во Филаделфија, додека приврзаниците на Доналд Трамп продолжуваат да протестираат, јавија американските медиуми.

Околу 200 приврзаници на републиканскиот претседател Доналд Трамп се собраа пред избирачките места во Феникс и Детроит, каде сè уште се бројат гласовите. Тие изразија сомневање во точноста на изборните резултати.

Во Филаделфија, пак, граѓаните излегоа на улиците по веста дека демократскиот кандидат Џо Бајден води во Пенсилванија.

Во Детроит демонстрантите пред Центарот за пребројување извикуваа: „Престанете да крадете“. Некои носеа транспаренти на кои пишуваше: „Ајде повторно да ги направиме изборите фер“ и „Го сакаме Трамп“.

Полицијата ги огради улиците што водат кон центарот. Иако протестите не се ниту насилни ниту масовни, локалните власти се загрижени за обвинувањата.

И во Атланта се собраа стотина приврзаници на Трамп пред местото каде се бројат гласовите. (МИА)