петок, 29. јули 2022. Вести денес: 43
home Вести

Приведено лицето кое со возило прегази група пешаци во Берлин

Приведено лицето кое со возило прегази група пешаци во Берлин

Германската полиција приведе лице за кое се смета дека денеска со возило извршило напад врз група луѓе во Берлин.

„Се верува дека приведениот маж влетал во група луѓе. Не е познато дали се работи за несреќен случај или осомничениот со намера го извршил тоа дело“, соопшти полицијата додавајќи дека осомничениот е приведен на местото на иницидентот.

epa10001638 Emergency services work at the scene after a car drove into a crowd of people in central Berlin, Germany, 08 June 2022. According to police, a man is said to have driven into a group of people in central Berlin. One person died and several others were injured in the accident. EPA-EFE/FILIP SINGER

Во инцидентот што се случил во западниот дел на Берлин загинало едно, а се повредени триесеттина лица.

Сличен напад беше извршен на 19 декември 2016 година. Тунижанецот Анис Амри, бегалец поврзан со исламистички терористичките групи, прво уби возач на камион за потоа со одземеното товарно возило изврши напад на божиќен саем, удирајќи во насобраните луѓе притоа убивајќи уште 11 лица, ранувајќи десетици други.

Коронавирус