понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Притворени сите полицајци во овој град поради убиство на кандидатот за градоначалник

Притворени сите полицајци во овој град поради убиство на кандидатот за градоначалник

Сите 27 членови на полициска станица во мексиканскиот град Окамп се уапсени под обвинение дека биле вмешани во убиството на кандидатот за градоначалник Фернан Анџелес Хуарес (64).

Хуарес беше застрелан од неидентификувани напаѓачи во четвртокот во близина на неговиот имот, јави Би-Би-Си.

Повеќе од 100 политичари беа убиени низ Мексико во пресрет на општите избори на 1 јули. Хуарес беше трет политичар убиен во западна држава Мичоакан за само една недела.

Хуарес беше успешен бизнисмен со малку искуство во политиката.

Коронавирус