среда, 18. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Природните катастрофи минатата година ги чинеле САД 306 милијарди долари

Трошоците поради природните напогоди во САД достигнаа рекордни 306 милијарди долари во 2017 година, која ја одбележаа пожари, урагани, поплави, торнада и суша.
Природните катастрофи минатата година ги чинеле САД 306 милијарди долари

Американската Државна управа за океани и атмосфера соопшти дека во САД лани имало 16 природни катастрофи, кои причиниле штета поголема од една милијарда долари, а толку имало и во 2011 година.

Досега рекордна штета од природни катастрофи беше 215 милијарди долари во 2005 година.

Во извештајот се наведува дека само ураганот Харви, кој ја погоди државата Тексас, предизвикал штета во износ од 125 милијарди долари. Шумските пожари кои го зафатија западниот дел на САД, земјата ја чинеле околу 18 милијарди долари.

Коронавирус