среда, 14. септември 2022. Вести денес: 144
home Вести

Принцот Филип се откажа од црквата и престолот поради Елизабета, а еве и зошто неговите сестри не му дошле на свадба

Принцот Филип се откажа од црквата и престолот поради Елизабета, а еве и зошто неговите сестри не му  дошле на свадба

Војводата од Единбург, принцот Филип од Грција и Данска, е роден на 10 јуни 1921 година во Грција, син на принцот Ендру од Грција и Данска и принцезата Алиса од Батенберг.

Детството на Филип беше обележано со многу семејни конфликти. Веќе во времето на неговото раѓање, бракот на неговите родители беше во тешка криза. Така, за време на пучот, таткото на Филип избегал во егзил во Монте Карло, додека Алиса и нејзините пет деца се најдоа во егзил во Париз, кога принцот Филип имал само 18 месеци.

Првично се сместиле во една куќа во париско предградие во сопственост на неговата тетка Марија Бонапарта, омажена за грчкиот принц Џорџ. Според „Дејли меил“, принцот Џорџ бил за вљубен во неговиот чичко, принцот Валдемар од Данска, и тој не го криел тоа.

Животот на семејството на Филип во тоа време не бил лесен. Немале пари, сметките им ги плаќале богати тетки, а неговите сестри морале да бараат богати сопрузи. Во меѓувреме, кога имал само осум години, мајката на Филип се разболела, а неговиот татко не сакал да ги прифаќа децата и ретко ги гледал. Штом Филип наполнил девет години, сите четири негови сестри стапиле во брак со Германци, а тој останал сам со тетка му и чичко му. Тој скоро никогаш не го видел својот татко и знаел дека со години не чул ништо за неговата мајка.

За време на еден од неговите посети во Германија, тој започнал да посетува училиште „Шлос Салем“. Се школувал во Франција, а потоа и во Англија, каде служел во британската морнарица за време на Втората светска војна. За тоа време, неговата мајка, како што подоцна дознал, им помагала на Евреите, а во 1993 година таа постхумно беше прогласена за „Праведна меѓу народите“, што е најголемиот подарок на Израел за не-Евреите.

Принцезата Алис станала калуѓерка, а Филип се за заљубува во кралицата. Пред венчавката, Филип требал да се смени од грчка црква во англиканска, да се одрекне од грчката круна и да стане британец. Во 1947 година, тој го презеде британското државјанство, се откажа од титулите принц на Грција и Данска, а во ноември истата година, се ожени со Елизабета. Сестрите не присуствувале на венчавката поради поврзаноста на нивните сопрузи со нацистите. Во 1957 година, тој станал принц на Велика Британија, и како член на британското кралско семејство, тој започнал редовно да извршува многу јавни должности.

Кога Грците повторно се свртеле кон монархијата, неговата мајка дошла во посета на Бакингемската палата, каде што останала со нејзиниот син последните две години од животот. Алиса сакала да биде погребана во Ерусалим и покрај противењето на кралското семејство поради тогаш затегнатите односи со Израел.

Коронавирус