вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

ПРИНЦОТ ФИЛИП ИМАЛ ОПЕРАЦИЈА НА СРЦЕ – останува во болница, еве ги деталите

ПРИНЦОТ ФИЛИП ИМАЛ ОПЕРАЦИЈА НА СРЦЕ – останува во болница, еве ги деталите

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, беше опериран и ќе остане во болницата. Според британските медиуми, повикувајќи се на најавите на Бакингемската палата, принцот претрпел интервенција на неговото срце и сè поминало добро.

– Војводата од Единбург вчера имаше успешна интервенција поради претходни проблеми со срцето. Неговото кралско височество ќе остане во болницата за да прима терапија и да се опоравува – се наведува во соопштението.

Да потсетиме, војводата од Единбург беше хоспитализиран пред неколку недели поради инфекција. Потоа, на почетокот на неделата, кралот беше префрлен од приватната болница Едвард VII во болницата Свети Вартоломеј и првично беше речено дека ќе биде задржан таму до крајот на неделата.

Неговата снаа Камила, сопругата на принцот Чарлс, вчера накусо за медиумите изјави дека Филип е добро, но дека тој е на болна терапија.

Коронавирус