среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 134
home Вести

Приказната на девојчето со тумор кое не можело да најде придружба за приредба го крши срцето (ВИДЕО)

Приказната на девојчето со тумор кое не можело да најде придружба за приредба го крши срцето (ВИДЕО)

Софи е девојче, кое преживеа тумор на мозок на возраст од девет години, а нејзината сила и храброст ја воодушеви јавноста откако објави видео на Фејсбук за нејзината болест и за последиците кои таа ги оставила во нејзиниот секојдневен живот.

Кога ја прашале како е да се има тумор на мозок, Софи одговорила дека тоа значи „да се нема коса на глава”. Поради косата што ја изгубила за време на битката со злобна болест, таа се соочила со бројни предрасуди и ситуации што ѝ биле тешки, но многу научила од нив, иако уште е само дете.

„Мислев дека повеќе никој не ме сака, откако ми го открија туморот”, вели Софи и почна да плаче. Исто така, ситуацијата која и останала во сеќавање бил „Денот на близнаците”, кој се одржувал во нејзиното училиште, и секој ученик требал да најде некој кој ќе биде неговиот „близнак”, но Софи немала пар, и отшила расплакана дома.

Сепак, нејзината мајка го нашла решението што ја направило среќна. „Кога дојдов дома, мајка ми ме праша дали сакам да бидам „близнак“ со директорот, реков да“, се сеќава 9-годишната Софи, и вели оти сака „мајка ѝ да биде среќна и дека не сака да ја гледа расплакана“.

Sofi’s Strength

Sofi is diagnosed with stage 4 brain cancer. After her head was shaved to prepare for surgery she feared that nobody would love her anymore. Now Sofi is learning that the world finds her beautiful in so many ways.

Gepostet von Special Books by Special Kids am Donnerstag, 21. März 2019

Коронавирус