среда, 23. септември 2020. Вести денес: 120
home Вести

При поплави и свлечишта загинаа 68 лица во Индонезија

При поплави и свлечишта загинаа 68 лица во Индонезија

Најмалку 68 лица загинаа, а илјадници ги напуштија нивните домови поради поплавите и свлечиштата на индонезискиот остров Сулавези, соопштија локалните претставници.

Евакуирани се околу 6.700 лица во привремени засолништа.

Во областа Гова, која е најтешко погодена, регистрирани се најмалку 45 смртни случаи.

Коронавирус