четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе.

Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во последните 24 часа во пакистанскиот дел на Кашмир загинаа 55 луѓе.
Во лавина во долината Нилиум загинаа најмалку 41 лице.

Властите во Кашмир прогласија вонредна ситуација во погодените области, наведувајќи дека спасувачите имаат потешкотии да стигнат до загрозените села.

Жителите се евакуираат со воени хеликоптери, а надлежните се обидуваат да ги оспособат автопатите за побрзо да стигнат до луѓето кои се отсечени поради обилните снежни врнежи во Пакистан и во Авганистан.

Снежните врнежи го погодија и југозападниот дел на Пакистан, областа Балуџистан, каде загинаа 20 луѓе. Додека во Пунџаб настрадаа 12 луѓе.

Во Авганистан во текот на ноќта загинаа уште 15 луѓе, а околу 300 куќи се оштетени поради снег, поплави и лизгање на земјиштето.

Коронавирус