среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 96
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Официјални претставници на Турција, Русија, Франција и Германија на денешната средба во Истанбул се согласија дека секој напад врз сирискиот регион Идлиб, кој е под контрола на бунтовниците, би имал тешки последици и се заложија за политичко решение. Тоа го соопшти Ибрахим Кален, портпарол на турскиот претседател Реџеп тајип Ердоган.

Тој посочи дека нов бегалски бран од Сирија ќе биде проблем не само за Турција, туку и за Европската унија. (МИА)

Коронавирус