сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 17
home Вести

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Во Венецуела денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очекува да победи актуелниот левичарски шеф на државата Николас Мадуро.

Главен ривал на Мадуро е поранешниот гувернер Хенри Фалкон, кој го прекина бојкотот на изборите, за разлика од останатите опозициски партии и кандидати.

САД, ЕУ и голем број од земјите во Латинска Америка ги критикуваат изборите на кои се очекува Мадуро да обезбеди уште еден шестгодишен претседателски мандат.

Американската администрација се закани со дополнителни санкции и побара од Латинска Америка да ги исклучи венецуелските функционери од финансиските системи и им ги укине патничките визи.

(Mиа)

Коронавирус