четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Вести

Претседателот Земан шокираше со изјавата: Во Чешка е произведен и тестиран нервниот агенс „Новичок“

Претседателот Земан шокираше со изјавата: Во Чешка е произведен и тестиран нервниот агенс „Новичок“

Чешката војска го развила и тестирала нервниот агенс „Новичок“, изјави претседателот на таа земја Милош Земан.

Тој својата изјава ја темели врз основа на извештај на воено-разузнавачка агенција. Од друга страна, според извештајот на цивилната Безбедносно-информативна служба, не станувало збор за „Новичок“.

Земан го цитираше извештајот на Безбедносно-информативната служба, во кој се наведува дека во ноември минатата година во воено-истражувачкиот институт при Министерството за одбрана бил тестиран нервен отров познат како А230, како и дека количеството на тој отров било релативно мало и оти после тестирањето тој бил уништен. Тие велат дека не станувало збор за „Новичок“.

Сепак, Земан го презентираше и мислењето на воено-разузнавачката служба, која според него, е подобро запознаена со информациите за производство на „Новичок“.

Тој изјави дека негов заклучок е дека во Чешка е произведен и тестиран „Новичок“, макар и во мали количини и потоа е уништен.

– Ние знаеме каде и кога тоа се случило и лицемерно е да се правиме дека такво нешто не се случило, изјави тој.

Претходно, руски официјални лица изјавија дека нервниот агенс кој беше искористен при обидот за убиство во Солсбери на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, можно е да дошол од Чешка, Шведска или Словачка. 

МИА