сабота, 23. септември 2023. Вести денес: 47
home Вести

Претседателот на турскиот парламент: Да се олесни визниот режим за граѓаните на Русија и Турција

Претседателот на турскиот парламент: Да се олесни визниот режим за граѓаните на Русија и Турција

Претседателот на турскиот парламент, Исмаил Кахраман, денеска предложи да се олесни визниот режим за граѓаните на Русија и Турција.

-Би сакале да побараме олеснување на визниот режим за граѓаните на нашите земји, рече Кахраман за време на состанокот со претседателот на руската Дума Вјачеслав Волидин во Пакистан.

Кахраман истакна дека минатата година значително се зголемил бројот на туристите од Русија. Според него, бројот на руски туристи во Турција надминал 4 милиони.

Тој додаде дека Турција би сакала да отвори турски културен центар во Москва.