сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 67
home Вести

Претседателот на Тунис го смени директорот на националната телевизија

Претседателот на Тунис го смени директорот на националната телевизија

Тунискиот претседател Каис Саид го разреши директорот на националната телевизија Мохамед ал-Дахач и именува негов заменик, по повикот за заштита на слобода на говорот, соопшти претседателскиот кабинет.

Саид го смени Ал Дахач по вчерашниот инцидент, кога претставници на синдикатот на новинари и на синдикатот за човекови права изјавија дека им е забранет влез на телевизијата, дури и ако се поканети да се појават во емисија, пишуваат западните медиуми.

Амира Мохамед, заменик шеф на синдикатот на новинари, истакна дека Дахач и рекол оти командантот на војската му наредил да не пушта гости во зградата на телевизијата.

Како што се наведува, Дахач и претставникот за човекови права Басем Трифи подоцна успеале да се појават во емисијата, додека советник на Саид и портпарол на војската, исто така, биле интервјуирани во програмата, каде што и двајцата негирале каква било наредба за спречување на гостите.

Шефот на државата во неделата повика на итни овластувања за преземање контрола врз Владата, за смена на премиерот и блокирање на Парламентот, а војската ја опколи телевизиската станица, додека неговите противници таквиот потег го нарекоа државен удар.  (МИА)

Коронавирус