среда, 8. декември 2021. Вести денес: 116
home Вести

Претседателот на Перу предлага референдум за укинување на пратеничкиот имунитет

Претседателот на Перу предлага референдум за укинување на пратеничкиот имунитет

Претседателот на Перу, Мартин Вискара најави дека ќе распише референдум, на кој граѓаните ќе се изјаснат за одземање на пратеничкиот имунитет.

Најавата на Вискара е пред престојните претседателски и парламентарни избори, што треба да се одржат во април 2021 година.

Тој наведе дека е неоходен референдум откако перуанскиот Конгрес одби да го укине пратеничкиот имунитет, иако сите кандидати ветија во предизборната кампања.

– Веднаш надвладеаја разногласијата, интересите и политичките пресметки. Поради тоа… објавувам дека ќе предложам реформа за укинување на пратеничкиот имунитет на референдум, така што перуанскиот народ ќе одлучи слободно и демократски преку гласање дали таква мерка ќе се применува или укине, посочи Вискара.

Конгресот, кој беше избран во јануари, досега не ги изгласа реформите против корупцијата и не го укине претаничкиот имунитет. (МИА)

Коронавирус