понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Претседателот на Мексико се надева на договор за модернизирање на НАФТА

Претседателот на Мексико се надева на договор за модернизирање на НАФТА

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието денеска изрази надеж дека наскоро ќе може да се постигне договор за модернизирање на трговскиот пакт НАФТА меѓу Мексико, Канада и САД.

Нието изјавата ја даде откако Мексико постигна согласност за трговски договор со Европската унија. Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе пати се закани дека ќе го раскине договорот НАФТА, односно Северно-американскиот трговски договор, обвинувајќи ги Мексико и Канада дека ја злоупотребуваат отвореноста на американската економија. Договорот НАФТА е стар 24 години и во рамките на него годишно се постигнуваат договори вредни 1,2 трилиони долари.

МИА

Коронавирус