четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 53
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Вести

Претседателот на Куба се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун

Претседателот на Куба се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и претседателот на Куба Мигел Дијаз Канел на денешната средба во Пјонгјанг се согласија да ги прошират и зајакнат своите стратешки односи.

Дијаз канел, кој е во Азија на својата прва меѓународна турнеја откако ја презеде функцијата во април, во Пјонгјанг стаса вчера, заедно со сопругата.

На средбната со Ким тие ја нагласиле заедничката социјалистичка историја и се заложиле за продолжување на солидарноста.

Севернокорејските медиуми известија за средбата без да изнесат детали, наведувајќи само дека разговорите минале во „другарска и пријателска атмосфера“.

Диаз Канел утре ќе отпатува од Пјонгјанг, од каде ја продолжува турнејата во Кина, Виетнам и Лаос.