недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 209
home Вести

Претседателот на Хондурас хоспитализиран поради Ковид-19

Претседателот на Хондурас хоспитализиран поради Ковид-19

Претседателот на Хондурас Хуан Орландо Хернандез, кој неодамна објави дека е заразен со вирусот Ковид-19, е хоспитализиран поради пневмонија.

Портпаролот на Хернандез изјави дека претседателот се чувствува добро и дека е примен во болница бидејќи прима интравенска терапија.

Хернандез пред два дена објави дека за време на викендот не се чувствувал добро, поради што се тестирал, а резултатите се позитивни. Тогаш најави и дека ќе работи од дома.

Меѓутоа, синоќа е хоспитализиран затоа што лекарите процениле дека е подобро да биде во болница.

Од Ковид-19 е заразена и неговата сопруга, која има асимптоматски облик на болеста.

Како што пренесуваат странските агенции, Хернандес ја поддржува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Коронавирус