среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Претседателот на Европскиот парламент во самоизолација, патувал во Италија

Претседателот на Европскиот парламент во самоизолација, патувал во Италија

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска соопшти дека е во самоизолација во неговиот дом во Брисел, како мерка претпазливост, бидејќи патувал во Италија.

„Парламентот ќе продолжи со извршување на своите должности. Ниту еден вирус не може да ја блокира демократијата“, наведе Сасоли, кој е од Италија.

Европскиот парламент вчера одлучи да ја скрати месечната седница поради загриженост дека стотици пратеници што седат едни до други може да предизвикаат ширење на вирусот, изјави неименуван официјален претставник.

Парламентарни избори 2020