недела, 4. декември 2022. Вести денес: 69
home Вести

Претседателот на Авганистан објави крај на едностраното примирје

Претседателот на Авганистан објави крај на едностраното примирје

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска објави крај на владиниот едностран прекин на огнот и нареди војската повторно да започне операции ширум земјата.

Гани на прес-конференција истакна дека Владата го прифатила повикот на граѓаните за мир и сега е ред на талибанците.

Ова беше прво примирје за време на 17-годишната војна во Авганистан, по повод Рамазан бајрам.

МИА

Коронавирус