вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 181
home Вести

Претседателот Ашраф Гани го напушти Авганистан

Претседателот Ашраф Гани го напушти Авганистан

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани ја напушти државата. Според официјален претставник од МВР на Авганистан Гани заминал кон Таџикистан.

Естонија и Норвешка денска побараа итна седница на 15-члениот Совет за безбедност на ОН на која ќе се расправа за ситуацијата во Авганистан.

Локални избори 2021