недела, 22. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Премиерот на Русија заразен со коронавирус

Премиерот на Русија заразен со коронавирус

Премиерот на Русија, Михаил Мишустин, е позитивен на коронавирусот.

Тој го информирал претседателот Владимир Путин за својата состојба и ќе замине во самоизолација. Изјави дека ќе продолжи да работи од дома, во постојан контакт со колегите.

Ќе ја координира работата и неговите обврски ќе ги извршува преку видео конференции.

За вршител на должноста руски премиер е назначен првиот потпретседател на владата, Андреј Белоусов.

 

Коронавирус