недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 89
home Вести

Премиерот на Малта во јануари поднесува оставка

Премиерот на Малта во јануари поднесува оставка

Премиерот на Малта Џозеф Мускат изјави синоќа дека ќе си поднесе оставка во јануари по притисокот на граѓаните барајќи вистина за убиството на новинарката во Дафне Каруана Галиција.

Мускат во телевизиското обраќање рече дека го известил претседателот дека ќе поднесе оставка на функцијата лидер на владејачката Лабуристичка партија на 12 јануари и дека ќе „поднесе оставка како премиер во наредните денови“.

Претходно, членовите на малтешката Лабуристичка партија го поддржаа Мускат.

Малтешките медиуми претходно објавија дека Мускат би можел да остане на функцијата до јануари кога партискиот конгрес ќе избере нов лидер.

Во меѓувреме, речиси 20.000 луѓе протестираа барајќи оставка на Мускат и Владата.

Коронавирус