понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 80
home Вести

Премиерот на Малта на распит во полиција поради убиството на новинарката

Премиерот на Малта на распит во полиција поради убиството на новинарката

Поранешниот малтешки премиер Јосиф Мускат денеска попладне беше на распит во полиција за сведочењето дадено од бизнисменот Јорген Фенех, човекот кој стои зад убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција.

Мускат поднесе оставка откако беше откриено дека е пријател со Фенех, од кого добивал скапи подароци, а кој чека судење за наводна вмешаност во убиството. Фенех ги негира обвинувањата.

Поранешниот премиер помина околу еден час во полициската станица недалеку од Валета. Додека заминувал, тој им рече на новинарите дека го испрашувале за изјавата што Фенех ја дал во полицијата, детали за кои ги пријавил за „Сандеј Тајмс“ на Малта.

„Одговорив на сите нивни прашања и полицијата потврди дека не ме сметаат за осомничен“, рече Мускат пред новинарите. Полицијата не коментираше.

Новинарката Каруана Галиција е убиена од автомобил-бомба во октомври 2017 година. Тројца мажи се обвинети за поставување на бомбата и чекаат судење.

Фенех, еден од најпознатите бизнисмени во Малта, беше уапсен во ноември.

Мускат ја објави својата оставка веднаш по поднесувањето на обвинението против Фенех, а тој поднесе оставка во јануари. Фенех бил поврзан и со тогашниот началник на канцеларијата на Мускат, Кит Шембри.

Медиумите објавија дека Фенех им кажал на истражителите дека Мускат го прашал дали има трага од Шембри на тајните снимки направени од Мелвин Теума, кој се изјасни за виновен и сега сведочи во корист на државата, и против неговите соработници. Фенех, наводно, одговорил дека прави се што е во негова моќ да го заштити Шембри.

Мускат ги негираше обвинувањата.

Компанијата на Фенех се согласила да работи со владата на Мускат за изградба на фабрика во 2014 година, додека истрагата на „Ројтерс“ открила дека компанијата со седиште во Дубаи „Фенех“ е само средство за пренасочување на средства кон тајните компании во Панама, во сопственост на Шембри и поранешниот министер за енергетика Конрад Мизи.

И двајцата поднесоа оставки непосредно пред Мускат. И двајцата негираат дека направиле нешто лошо и не се појавија докази за трансакција на пари.

Коронавирус