понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 141
home Вести

Преку лотарија и со награда од милион долари, оваа држава ја стимулира вакцинацијата против Ковид-19

Преку лотарија и со награда од милион долари, оваа држава ја стимулира вакцинацијата против Ковид-19

Американската сојузна држава Охајо ќе им додели парични награди од еден милион долари на пет случајно избрани лица кои се вакцинирани против Ковид-19 во рамки на лотарија спроведена со цел да се надмине слабиот одѕив за имунизација што претставува проблем во САД, објави Би-Би-Си.

Гувернерот на Охајо, Мајк ДеВајн изјави дека само полнолетните граѓани кои се вакцинирани ќе можат да учествуваат во извлекувањето. Првото извлекување е закажано за 26 мај.

ДеВајн истакна дека наградите ќе бидат исплатени од фондовите за борба против коронавирусот на федералната Влада.

Во САД досега 58,7 отсто од возрасната популација примиле по една доза од вакцините против коронавирусот.

– Знам дека некои ќе речат:„ДеВајн, ти си луд!, напиша гувернерот на Охајо на Твитер, најавувајќи ја лотаријата во државата.

Охајо нуди и лотарија за вакцинирани жители на возраст под 18 години. Наместо еден милион долари, тие можат да освојат целосна четиригодишна стипендија на еден од државните универзитети во Охајо, наведува Би Би Си.

За да се убедат оние кои се уште не одлучиле дали да се вакцинираат, во различни делови на САД се нудат привлечни подароци – вклучувајќи пиво, крофни, билети за спортски настани и парични награди.

loading...