понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Предупредување за екстремни горештини, во САД се прогнозираат над 49 степени

Предупредување за екстремни горештини, во САД се прогнозираат над 49 степени

Опасно високи температури на југозападот од САД ќе има оваа недела. Температурите се очекува да надминат 49 степени и некои области ќе бидат изложени на суша и можни пожари.

Екстремни горештини ќе се почувствуваат во Јута, централна Калифорнија, Невада и Аризона, објави Гардијан.

Националната метеоролошка служба испрати предупредување за над 48 милиони на западот од САД за претстојните горештини, а се предвидува дека може ќе бидат соборени топлотните рекорди во Невада и Аризона.

-Овој налет на жешко време е невообичаено за јуни, истакнала метеорлогот Џули Малинговски и додала дека низ историјата највисоки температури се забележани во јули и август.

Коронавирус